Teraz każdy może zostać piratem internetowym. Absurdalne przepisy Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Według opinii sporządzonej w Luksemburgu tylko kopie stworzone z legalnych źródeł można wykorzystywać na użytek prywatny. Wszystkie inne już niedługo mogą zostać potraktowane jako łamanie praw autorskich.

Po tej informacji wielu użytkowników internetu wyraziło swoje oburzenie. Jeżeli te przepisy wejdą w życie to karalne będzie również filmów przez internet oraz słuchanie muzyki. Jednak najbardziej absurdalny jest przepis dotyczący pirackich treści. Okazuje się, że internauta, który trafi na portal z nielegalnie skopiowaną treścią również złamie prawo autorskie. Tak samo zdarzy się jeżeli użytkownik obejrzy w sieci nielegalnie skopiowane zdjęcie.

Radykalne przepisy luksemburskiego Trybunału

Według przepisów polskiego prawa piratem jest tylko osoba, która rozpowszechnia treści nienależące do niej. Z kolei użytkownik może posiadać film lub muzykę nawet bezprawnie udostępnioną, o ile pierwotnie pochodzi z legalnego źródła. Natomiast dalsze udostępnianie takich treści jest zabronione przez prawo i grozi konsekwencjami.

Na razie Polscy użytkownicy internetu mogą spać spokojnie, ponieważ w naszej  ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych występuje artykuł 23. Dzięki niemu osoby, które kserują książki, słuchają nagrań mp3 czy też nagrywają filmy z telewizji robią to w majestacie prawa. Naruszanie przez użytkowników praw autorskich ma być rekompensowane w dodatkowych opłatach doliczanych do  urządzeń reprograficznych i czystych nośników.

Polscy prawnicy odnoszą się dość ostrożnie do tych zmian w przepisach. Na razie mają dość duże wątpliwości czy ta rekomendacja w ogóle zostanie wdrożona w życie. Zdaniem specjalistów od prawa autorskiego dokument ten w żaden sposób nie definiuje pojęcia nielegalnego źródła. Poza tym w internecie system znakowania utworów więc użytkownik tak naprawdę nie wie czy jest to legalne czy nie. Piractwo internetowe jest ścigane zarówno w Europie jak i na świecie. Jednakże wdrażanie coraz bardziej absurdalnych przepisów mija się z celem. Jeżeli każdy użytkownik może być piratem, to kto będzie korzystał z internetu.